czwartek, 4 sierpnia 2011

PAPIERKOWA ROBOTA

Był metal, był plastik, były żarówki, było nawet mięso. Swój czas miał również i papier.


Tworzywo to, wykorzystywane od wielu stuleci, a używane do robienia ubrań już w X wieku (znane jako technika kamikos). W wieku XX, w papierowych ubraniach nakazywano w niektórych krajach grzebanie ludzi.


W latach 60. XX wieku firma Scott Paper Company wprowadza na amerykański rynek papierowe sukienki - w czterech rozmiarach oraz dwóch wzorach w cenie 1$. Warto zauważyć, że do celulozy dodawano wiskozę, czy bawełnę by wzmocnić materiał. Przez USA przelała się fala sukcesu tego pomysłu do tego stopnia, że rok po jej wprowadzeniu na rynek Andy Warhol wpadł na pomysł projektowania własnych sukienek - czyniąc z biernych klientek, aktywnie uczestniczące w projektowaniu kobiety.


Część środowisk przestrzegało przed ich negatywnym wpływem (używając głównie fałszywego argumentu o łatwopalności takich sukienek). W dwa lata po wprowadzeniu na rynek sukienek, stały się one demode.


Idea ubrań z papieru nie jest z góry skazana na porażkę. Tymbardziej w obecnych czasach - sukienka która, niewiele kosztuje, może być jednorazowa, konsument mógłby mieć wpływ na jej projekt ma szansę na pełen sukces.

1 komentarz:

  1. Przy ulicy Mokotowskiej mieści się sklep UEG & L'AURA BOUTIQUE, w którym można kupić papierowe ubrania (płaszcze, koszule), tanie nie są ale można je prać i "cieszyć się" nimi dłużej;)

    OdpowiedzUsuń